Autopůjčovna Praha logo
twitter facebook rss
Rychlá kalkulačka

: :

: :
Připojištění vozu
 
-.---,- Kč *
* cena je bez 21% DPH

Objednat TEĎ

Fides - Váš spolehlivý partner pro zapůjčení auta.


PROČ FIDES?
  • Fides = věrnost, ochutnejte kvalitní služby.
  • Půjčujeme pouze vozy v perfektním technickém a čistém stavu.
  • Přistavíme a vyzvedneme automobil v Praze zdarma, fungujeme pro vás 24 hodin denně bez příplatků.
  • Můžete platit tak jak vám to vyhuvuje - hotovostí (Kč, USD, EUR), kartou i převodem
  • Ceny na webu jsou informativní, každému sestavíme tarif na míru. I vy jste pro nás VIP zákazník, kontaktujte nás teď hned

Rychlý dotaz
CAPTCHA code
NONSTOP linka 24/7 +420 775 576 690

Novinky autopůjčovny Fides
Půjčovny aut ve Španělsku...více
vloženo 28.08.2015

Billboardy u silnic: V nebezpečných úsecích by měly být odstraněny...více
vloženo 06.04.2015

Na skútr do 125 cm3 i s řidičákem sk. B...více
vloženo 27.01.2014


Slovníček pojmů

Seznam pojmů souvisejících s půjčováním automobilů.Zpět

TIPY NA CESTU >> Parkování v Praze

Praha a její dopravní nástrahy

Praha je nejen hlavním městem České republiky, ale také městem, v němž na nezkušeného či neznalého řidiče čeká řada nástrah, které rozhodně nedoporučujeme podceňovat. Pomineme-li to, že se v Praze lehce ztratíte, pak určitě nám řada řidičů dá za pravdu, že nejvážnějším problémem Prahy (a mnohdy nejen jejím) je řešení parkovacích stání. Pokud tedy chcete vědět, na co si zejména v případě parkování v Praze dávat pozor, pak si pozorně přečtěte náš následující článek.

Zóny placeného stání aneb kde se parkovat nevyplatí

Od roku 1996 jsou v Praze zřizovány zóny placeného stání – tzv. modré zóny, oranžové zóny a zóny zelené. Každá barva má přitom jiný význam:

  • Modré zóny jsou určeny pro parkování rezidentů a abonentům, tj. fyzické osoby a podnikatelé, kteří sídlí v příslušné městské části a jenž mají zakoupenouparkingdlouhodobou parkovací kartu,
  • Oranžové zóny jsou určeny návštěvníky, kteří potřebují zaparkovat max. na 2hodiny. Platby za parkování v oranžových zónách se provádějí pomocí parkovacích automatů.
  • Zelené zóny jsou určeny návštěvníky, kteří potřebují zaparkovat max. na 6 hodiny. Platby za parkování v zelených zónách se provádějí, stejně tak jako v zónách oranžových, pomocí parkovacích automatů.

Jaké jsou postihy při zaparkování v modré zóně bez platné karty?

Pokud nebydlíte v Praze a jedete zde např. za prací či na delší výlet, rozhodně se v modré zóně parkovat nevyplatí a nedoporučujeme to ani zkoušet. Městská policie velice často zóny kontroluje a postihy za tento přestupek jsou skutečně tvrdé. V případě zaparkování v modré zóně bez platné parkovací karty vám hrozí odtažení vozu, popř. pokuta ve výši až 2.000,- Kč.

Žluté čáry, bílé čáry – co to vlastně znamená?

V případě, kdy chce řidič zaparkovat, ve většině případů sleduje, zda na začátku ulice nestojí značka omezující parkování. O to více jsou pak překvapeni, když jsou městskou policií pokutováni, v horším případě nenaleznou vůz tam, kde jej odstavili. Ve většině případů si totiž nevšimli značení na silnici, které supluje značky zákaz zastavení a zákaz stání. Jak tedy poznat, kde rozhodně neparkovat?

Žluté čáry na silnici

Nepřerušovaná žlutá čára - pokud chcete zaparkovat a na silnici je vyznačena nepřerušovaná žlutá čára, pak to rozhodně nedělejte. Nepřerušovaná žlutá čára značí jednoduše zákaz zastavení.

Přerušovaná žlutá čára - při vaší cestě se můžete setkat také s přerušovanou žlutou čárou. Takto označený pruh silnice informuje řidiče o zákazu stání.

Pokud odstavíte vůz na silnici, která je označena některou z výše jmenovaných čar, může vám hrozit odtažení vozidla, botička či pokuta ve výši až 2.000,- Kč.

Bílé čáry na silnici

Většinu bílých čar na silnici řidiči bezpečně znají a vědí, co znamenají. V případě potřeby zaparkovat mohou bílé čáry vyznačovat např. místa ke stání (stání kolmé, stání podélné či stání šikmé). Pokud je u okraje vozovky vyznačena bílá přerušovaná čára, pak se zde nemusíte obávat zaparkovat. Jedná se o pruh, který je určen právě k parkování. Setkat se můžete také s bílou klikatou čárou podél vozovky. Tato čára nesouvisí s parkováním, upozorňuje na místo vyžadující zvýšenou opatrnost.

Praha a radaryradary

Tak, jako v jiných městech, tak i v Praze samozřejmě narazíte na zařízení měřícírychlostní ukázněnost řidičů. Kromě klasických radarů je po Praze nainstalována také řada kamer. Některé z nich, přestože vypadají jako ty, které rychlost zaznamenávají, rychlost neměří a jejich účel je pouze takový, že monitorují provoz. Pokud však nejste zkušený Pražák a nevíte, která kamera je „falešná“ a která skutečně rychlost měří, pak rozhodně nedoporučujeme pokoušet paní Štěstěnu. Rychlost se v Praze dodržovat vyplatí, v opačném případě může váš rodinný rozpočet být lehčí až o 10.000,- Kč, vy můžete dostat zákaz řízen a z vašeho bodového systému může být odečteno až 5 bodů.
SLEVY