5 tipů při koupi ojetého automobilu

Kupujete ojeté auto? Pak byste měli dopředu vědět několik důležitých věcí, které vám mohou ušetřit mnoho potíží. Jedná se především o faktory, které mohou ovlivnit celkovou kvalitu a spolehlivost vozu, a také o to, jak zajistit bezpečný nákup.

Auto prodej

1. Zkontrolujte historii vozidla

Před tím, než se rozhodnete koupit ojeté auto, je důležité si zjistit jeho historii. To zahrnuje například počet majitelů, historii oprav, nehod a dalších událostí, které mohou ovlivnit jeho stav a hodnotu. Existují různé služby, které vám pomohou zkontrolovat historii auta nejčastěji prověžením jeho VIN kódu, jako například Carfax,  AutoCheck, CarVertical nebo Cebia.

2. Dejte přednost ověřeným prodejcům

Pokud máte možnost, snažte se kupovat ojetá auta od ověřených prodejců. Tyto prodejny často poskytují ojetým vozidlům lepší záruky a servisní služby, což může být pro vás jako kupce velmi užitečné.

3. Prohlédněte si auto důkladně

Při prohlížení auta dbejte na to, abyste si ho prohlédli důkladně a věnovali pozornost jak vnějšku, tak interiéru. Zajímejte se o stav motoru, brzdového systému, pneumatik, převodovky a dalších důležitých komponentů. Můžete si také nechat přivést automobilového technika, aby vám dal profesionální názor na stav auta, nebo si nechat auto zkontrolovat v servisu. Sice je to investice navíc, ale rozhodně se vám vyplatí.

4. Vyzkoušejte auto v praxi

Před tím, než se rozhodnete koupit auto, vyzkoušejte si ho v praxi. Ideálně byste měli udělat zkušební jízdu, aby jste zjistili, jak se auto chová na silnici, zda má dostatečný výkon a jak jsou na tom s jízdními vlastnostmi.

5. Nezapomeňte na potřebné dokumenty

Při koupi ojetého auta si ohlídejte všechny potřebné dokumenty. Kromě standardního prodejního smlouvy byste měli také zkontrolovat, že prodejce pravidelně registruje vozidlo a platí pojištění atd.. Pokud máte podezření na to, že něco není v pořádku, zkuste si zjistit informace u úřadů, jako je například dopravní inspektorát.