Jak bezpečně prodat vozidlo do autobazaru

Prodej vozu do autobazaru je běžnou věcí. Jak ale postupovat správně, bezpečně a jak získat co největší výkupní cenu? A jak se také vyhnout různým nečekaným poplatkům?  V tomto článku se této problematice společně podíváme na zoubek.

V dnešní virové době je nejlepší čas na prodej ojetého vozu do autobazaru. Bazary přišly díky neblahé zdravotní situaci o řadu svých zdrojů ojetých vozů. Z toho důvodu momentálně obchodníci nabízí daleko vyšší ceny než obvykle, hlavně z důvodu nedostatku ojetých vozů.

Jak ale dostat co nejvyšší výkupní cenu, jak jí odhadnu sám a jak se vyhnu nečekaným a často absurdním poplatkům?

auto z bazaru

V případě, že chcete prodat vůz, je dobré jeho parametry porovnat s nabídkou trhu. Nejjednodušší je zadat parametry vozidla do internetové inzerce (TipCars, sAuto), přeskočit první 2 stránky nabídek vozů od dvou největších autobazarů (tyto vozy stejně neexistují) a lze odhadovat, jaká je tržní hodnota vozidla. Berte ale na vědomí, že obchodník to možná bude za tu cenu prodávat, ale nikdy to za ní nekoupí. Proto, pro střízlivý odhad, odečtěte 7 % z ceny dolů, což bývá běžná marže.

Přejděme ale k samotnému prodeji.

Prvně si nechte celý vůz zkontrolovat v autoservisu.

 Vyhnete se tak nepříjemnostem při prodeji a navíc budete přesně vědět jak na tom váš vůz je. Často se stává totiž i to, že obchodník si po prohlídce vozu vymyslí závady, aby srazil cenu dolů. Nejlepší je využít služby autorizovaného servisu. Cena prohlídky je kolem 700 korun a často vám rádi vystaví i protokol o prohlídce vozidla. Důvěryhodnější listinu asi už neseženete.

Vůz prodávejte nejlépe čistý.

Čistý vůz vždy působí pozitivním dojmem. Menší škrábance po karoserii neváhejte rozleštit.

Zkompletujte veškerou dostupnou historii vozu, kterou disponujete.

Jakýkoliv papír ze servisu, technické kontroly, servisní kniha (i neúplná) má svou váhu a obchodník k tomu bude velmi přihlížet. Pro výkupčího je vždy atraktivnější kupovat auto s historií.

Zkušební jízda s vozidlem.

Obchodník bude chtít pravděpodobně vůz projet. Zde je nutné se vždy projížďky zúčastnit. Vyhneme se tak i fabulacím ze strany obchodníka o technickém stavu vozy během projížďky. Dále si samozřejmě zajistíme, že se k vozu bude chovat slušně, nehavaruje ho nebo jinak nepoškodí.

Během projížďky se z vás obchodník samozřejmě bude pokoušet vytáhnout různé informace. Nejlepší bude nesdělovat vaší minimální cenu, neboť vám to nechá větší prostor k diskuzi. Navíc se vyhnete situaci (sice nepravděpodobné, ale i tak možné) že vám obchodník nabídne více peněz, než požadujete. Sdělením své minimální ceny se o tuto možnost jistě připravíte.

Poplatky za výkup a smlouvy

Dejme tomu, že celý proces proběhl, jak má, a byla vám nabídnuta cena, která je pro vás akceptovatelná. Nyní ale přichází k podpisu smlouva, kterou si řádně pročtěte a všechny nejasnosti si nechte vysvětlit. Pokud se smlouvou nesouhlasíte, nepodepisujte.  Trvejte i na tom, aby bylo do smlouvy zaneseno, že si výkupčí auto řádně zkontroloval po technické i právní stránce a že na žádné reklamace, včetně té zákonné, nebude brán zřetel. Dále trvejte na okamžitém přepisu vozidla na nového majitele.

Samozřejmě že narazíte pravděpodobně i na výkupní poplatky. Jejich hodnota se různí, nicméně nejčastěji jde o rozpětí mezi 1500-5000 korun. Bude vám tvrzeno, že je to poplatek za prohlídku, prověření a přepis. Nic z toho ale není váš problém. Jde jen o to z vás vytáhnout další peníze.  Nechte jim tam 700 korun za přepis. Případně vozidlo přepište sami, ať máte jistotu.

Závěrem pár slov

Doufám, že vám těchto pár stručných bodů pomůže výhodně prodat automobil. Samozřejmě zkuste oslovit co nejvíce bazarů, než vozidlo prodáte. Každý oceňuje auto jinak.

Mnoho zdaru.