Jak nejvýhodněji koupit auto

Chystáte se na koupi nového automobilu a rádi byste přitom co možná nejvíce snížili pořizovací výdaje? Připravili jsme pro vás několik jednoduchých tipů a způsobů, které mohou mít pozitivní dopad na váš rozpočet.

Zvažte koupi ojetých vozů

Pravděpodobně nejjednodušším způsobem, jak výrazně ušetřit na ceně vozidla je pořízení ojetého modelu. Starší vozidla jsou samozřejmě cenově podstatně výhodnější. Nakupovat můžete přímo od předchozích majitelů nebo v autobazarech. Vždy však počítejte se spojenými riziky plynoucími z předchozího provozu. Dávejte si také pozor na legislativní povinnosti spojené s koupí a přepisem vozidla.

Dovoz z ciziny

Velmi oblíbenou variantou jsou v posledních letech auta dovezená ze zahraničí. Díky jiným podmínkám na trhu se mohou vozidla dovážená především ze sousedních zemí cenově v tuzemsku velmi vyplatit. I v tomto případě však platí, že při nákupu byste měli být maximálně obezřetní. Dobře nastudujte stav vozidla a nezapomeňte započítat také náklady na dovoz či registraci.

Hledejte akční nabídky a srovnávejte ceny

Pokud se rozhodnete pro variantu nového vozu, určitě před nákupem detailně prostudujte aktuální trendy na trhu. Srovnání cen vozidel s podobnými vlastnostmi vám umožní vytvoření představy o nejlepší variantě v poměru ceny ku výkonu. Zaměřte se také na ceny stejných modelů u různých prodejců.

Myslete i na bezpečnost, provozní náklady

Na ceně vozidla můžete ušetřit i vyšší desítky tisíc korun. Pořizovací náklady však nejsou zdaleka jedinou proměnnou, o kterou byste se měli při koupi zajímat. Nikdy byste neměli šetřit na úkor bezpečnosti, která může být zejména u starších vozidel na velmi špatné úrovni. V ceně zohledněte také následné provozní náklady, které mohou u některých aut při pravidelném užívání znamenat vysoké dlouhodobé náklady.