Jak vybrat ideální rodinný vůz?

Zpět

Vybrat ideální rodinný vůz nebývá rozhodně věcí jednoduchou

Často je rodina limitována rozpočtem a možností, jaký vůz zakoupit, jsou desítky. Určitě se tedy vyplatí nad koupí rodinného vozu popřemýšlet a najít nejlepší kompromis v poměru cena versus užitek.

Pokud je váš rodinný rozpočet limitován a nemůžete si dovolit koupit vůz nový, pak je nutné se poohlédnout po nějakém voze ojetém. Ojetiny vozu sice nejsou vždy bez rizika, nicméně nesou sebou také řadu výhod. Tou hlavní je především nižší pořizovací cena. Vůz starý cca. 2 roky můžete pořídit s 30 -50% slevou, u vozů starších více jak 10 let je pak pořizovací cena mnohdy jen desetinná oproti ceně původní.

Jaká jsou hlavní kritéria pro výběr ideálního rodinného vozu?

V případě rodinného vozu budete s největší pravděpodobností volit jiná kritéria pro rozhodování jaký vůz pořídit, než v případě vozu služebního.

Bezpečnost – bezpečnost by měla být na prvním místě a to nejen v případě rodinného auta, které by váš výběr mělo ovlivnit. Dobrým vodítkem může být základní pravidlo, že čím větší vůz je, tím je také bezpečnější. V základní výbavě by vůz měl určitě mít ABS a alespoň 4 airbagy. Vítaným pomocníkem v případě smyku je pak systém ESP.

Praktičnost – rodinný vůz by měl být praktický nejen z pohledu pohodlnosti pro jednotlivé pasažéry, ale také například z pohledu velikosti úložného prostoru. Samozřejmě, že pohled na praktičnost vozu se může lišit, vždy záleží na požadavcích rodiny.

Výbava – to, jakou má vůz základní výbavu, bývá velice často důležitým kritériem pro to, zda si vůz koupíte či nikoliv. Modernější vozy, kromě základního vybavení, jakými jsou již zmiňované ABS či airbagy, mají také například klimatizaci či elektrické stahování okének. Příjemnou výbavou je také posilovač řízení či multifunkční volant. K vybavení auta, pokud jezdíte na výlety a dovolené, jistě patří střešní boxy. Není třeba je kupovat, lze si je vypůjčit: půjčovna střešních boxů.

Ekonomičnost – v dnešní době, snad více než kdy předtím, se také hledí na ekonomičnost vozu, tj. na jeho spotřebu. Pokud s vozem najezdíte více jak 30.000 km ročně, pak se vám vyplatí zakoupit vůz s dieselovým motorem, který má menší spotřebu, než motory zážehové.

Pokud bychom tedy shrnuly všechny poznatky, pak dobrým tipem pro rodinný vůz může být například Škoda Octavia Combi. Poskytuje nejen komfortní požitek z jízdy všem pasažérům, ale také dostatečně velký úložný prostor. Navíc si můžete vybrat s několika typů motorů a jako vůz vyráběný v ČR nebudete mít tak velký problém sehnat v případě nutnosti náhradí díly.