Kam na výlet? Pustevny a Radhošť!

Chcete do přírody, možná vidět zajímavou architekturu, ale nechcete se účastnit komentované prohlídky? Zároveň nechcete platit drahé vstupné? Pak je dnešní článek přímo pro vás!

Pustevny jsou součástí Moravskoslezských Beskyd. Pozoruhodností je architektura Dušana Jurkoviče, typická pestrostí a barevností. Na Radhošti zase najdete kapli svatého Cyrila a Metoděje, kde se během roku konají různé církevní obřady. Sami si můžete v kapli zapálit votivní svíce. Tím necháváte svá přání v rukách věrozvěstů, kteří jej přinesou Bohu.

Parkování

Je zřízeno speciální parkoviště kousek pod Pustevnami, kde pohodlně zaparkujete. Za osobní auto na jeden den zaplatíte 200 Kč. Možná se vám to zdá příliš, ale vězte, že dál už nikde vstupné nevybírají.

Oblečení

I v teplých snech raději přibalte dlouhý rukáv. Zejména po ránu vám může být na cestě zima. A kdybyste přece jenom zapomněli, můžete si teplou mikinu pořídit v suvenýrech.

Určitě ale vyrazte v pevné obuvi. Terén je místy nerovný a za dobré nohy vám na konci cesty vaše nohy poděkují.

Jídlo

Na Pustevnách naleznete autentickou valašskou restauraci s tradičními jídly, například tradičními valašskými frgály, bryndzovými haluškami, kyselicou nebo pohankovou kaší se švestkami a medem. Počítejte s cenami okolo 200 Kč. Ve stáncích cestou na Radhošť blízko Pusteven pak najdete langoše, smažený sýr nebo párek v rohlíku.

Pod vrcholem Radhošť taktéž najdete restauraci s tradičními jídly.

Cesta

Na Radhošť vás z Pusteven čeká 3,7 km pěšky. Většinu půjdete po zpevněné cestě, potkat vás mohou kamenité schody, po kterých se jde velmi špatně a je zde třeba být ohleduplný k ostatním lidem. Jinak je ale terén příznivý, čekají vás mírná stoupání.  V půli cesty se můžete podívat na sochu Radegasta a pořídit něco k pití ve stánku.

Toalety najdete na Pustevnách, poté v restauraci pod vrcholem Radhošť.

A co Punťa?

Pokud chcete vzít na výlet svého čtyřnohého přítele, určitě můžete. Jen počítejte s tím, že můžete narazit na dost dalších psích kamarádů a míříte na oblíbené místo pro výlety s dětmi.

Kdy vyrazit?

V létě vyrazte ráno, nejenže vám bude příjemněji, ale můžete si více užít i výhledy do okolí, odpoledne se může stát, že se budete tlačit v davu lidí bez velké šance uniknout. Zároveň se pak můžete odměnit dobrým obědem-terén je přece jen mírně náročný a rozhodně nebude příjemné vyrazit s plným břichem.

Teď již nezbývá než popřát hezký výlet! Pokud potřebujete půjčit auto, tady si ho můžete vybrat, nebo zavolejte +420 775 576 690, poradíme vám.