Nechcete stát v kolonách? Kupte si Hondu!

Zpět

Nepříjemné kolony, kdo by je neznal. Znáte to – pospícháte do práce, na schůzku či po těžké směně domů a po několika kilometrech jízdy uvíznete v dlouhé koloně. Nezbývá vám než se poslušně zařadit do „štrůdlu“ a pomalými kroky se blížit k cíli.

Noční můra všech řidičů by však již brzy nemusela být noční můrou. Společnost Honda ve spolupráci s Výzkumným střediskem pro vědu a technologii začala testovat nový systém využívající technologii pro detekci hrozby dopravní kolony. Příští rok v květnu by Honda chtěla pokračovat v testování na komunikacích v Itálii a Indonésii.

Systém bude především monitorovat

Systém však není až tak přímo zaměřen na poskytování dopravních informací týkajících se případných komplikací na silnici, jako spíše na monitorování zrychlování a zpomalování vozidla. Výsledkem tohoto zkoumání je pak to, zda toto chování řidiče může přispět k vytvoření dopravní zácpy. Hlavním cílem nového systému je tedy přimět řidiče jet plynulou jízdou, čímž by se samozřejmě přispělo nejen k minimalizaci vzniků dopravních kolon. O veškerých výsledcích by měl být řidič současně informován, např. změnou podsvícení displeje palubního terminálu.

Snížení dopravních kolon by samozřejmě mělo pozitivní vliv i na životní prostředí. Snížily by se nejen emise CO2, ale i samozřejmě další rizika, která v souvislosti s kolonami hrozí, jako např. srážky mezi vozidly.