Operativní leasing, vyplatí se?

Zpět

Nejdříve si zhodnotíme možnosti na trhu při provozování firemního auta a jeho dopad na účetní a provozní stránku

Orientujete-li se alespoň trochu v této oblasti, doporučím přeskočit rovnou na odstavec operativního leasingu a přečtení si výhod pro malé i velké firmy.


Klasický úvěr


Při normálním úvěrů od bankovního sektoru si zakoupíme automobil, kde mimo normálních splátek bankovní společnosti, platíte také veškeré náklady spojené s provozováním vozidla. A vzhledem k tomu, že se jedná o auto, můžete si ho odepisovat až po 5-ti letech v odpisové skupině č.2.


Finanční leasing

Oproti úvěru uvedeme jako hlavní fakt, že nedochází z účetního hlediska k zadlužování  firmy a volné finanční prostředky můžeme použít na rozšiřování podnikání. Tento závazek se účtuje jen v podrozvahové evidenci, zatímco přijatý úvěr je nutné vykazovat jako zvyšující se cizí zdroje. Ale u první splátky pozor, ta může být zvýšená


U finančního leasingu, dle druhu zvoleného programu, budou zůstávat další  povinnosti. Vedle pojištění, kde si můžete domluvit s leasingovou společností,zda-li bude plátcem ona, nebo vy, zůstávají vám na starosti další provozní náklady, ve formě garančních kontrol, amortizace vozidla atd.


Operativní leasing

Tento program je nejlépe určen firmě, která se chce starat o podnikání a nezatěžovat se starostmi o vozový park. Dalším plusem je, že u operativního leasingu máme účtování a daňové dopady jednodušší. Budeme-li se bavit o rovnoměrně rozvrženém operativním leasingu,  nájemné hrazené nájemcem u operativního leasingu, je daňově uznatelným nákladem.  


U operativního leasingu je jasně dána měsíční splátka a pomineme-li provozní náklad ve formě paliva a řidiče, žádné další náklady nás již nečekají. Auta jsou dodávána téměř nová, s povinným i havarijním pojištěním, dobu obměny automobilu si můžeme domluvit s autopůjčovnou na rok či na delší časový horizont. Záleží jen na našich požadavcích, na jak dlouhou dobu si auto pronajmeme a jaký balíček si případně zvolíme. Liší se výše povinného ručení, pripojištěním skel nebo silničního asistenta.


Vždy ale budeme jasně vědět, jaká platba nás měsíčně čeká a nemusíme si dělat starosti ohledně převedení vozidla do firemní flotily, pokud na tom nebudeme trvat. 


U velkých leasingových společností navíc můžeme získat atraktivní finanční odměny ve formě spolupráce s jejími partnery. Například u poskytovatelů paliva, autoservisů, dealerů automobilů nebo pojišťoven. Kde máte možnost výběru osobních či menších užitkových automobilu až po velké dodávky a ušití programu operativního leasingu na míru.​