Pneumatiky

Značení

V dnešní době se neustále řeší problém, který by podle některých odborníku měl vyřešit nehody na silnici. Týká se to hlavně zimního období, které je na pneumatiky mnohem více závislé. Dokonce se došlo až tak daleko, že se vymyslela speciální značka, jenž by měla všem řidičům přímo nařizovat, kde zimní obutí musí být a kde se ještě může jezdit se letními pneumatikami. Nikdo si tak podle tohoto zákona nemůže dovolit jet s pneumatikami určenými na letní období v zimě. Zákony se však porušují, jsme toho svědky každým dnem, takže všichni s napětím čekají, co by mohlo přijít.

Potřeba sezónní změny

Nikdo nepochybuje nad tím, že zima se od léta liší naprosto diametrálně. Takže, když na silnících napadne sníh, tak se každý řidič přeci jen snaží přizpůsobit svou jízdu trochu více stavu vozovky. Strach z neznámého se poté jistě může promítnout i do rozhodování. Každý zkušený řidič ví, že zimní pneumatika je mnohem lepší v zimě. V létě se k autu vůbec nehodí, jelikož se mnohem více opotřebovává, a tak v parném počasí může klidně během několika dnů naprosto zmizet její vzorek.

Zimní výbava

V zimě se zase naopak tento vzorek u naprosté většiny aut objevuje. Nejde totiž jezdit bezpečně v autě na letních pneumatikách, pokud máme kolem sebe teplotu blížící se nule, nebo snad ještě hůře, pokud je teplota pod bodem mrazu. To by potom jízda na letních pneumatikách byla čistým hazardem a ten by jistě nikdo nechtěl příliš riskovat. V autě totiž riskujeme nejen zdraví své, na kterém na jistě záleží asi ze všeho nejvíce, ale také zdraví ostatních Nikdo nechce být jistě vrahem, takže jezděme ohleduplně.

Bezpečnost pneumatik

Pneumatika, ač si to mnozí možná ani neuvědomují, může zachránit i lidské životy, zkuste se jen trochu zamyslet. K čemu ve skutečnosti vlastně slouží? Je to přímý kontakt mezi vozovkou a mezi vaším autem. Proto se zkuste zaměřit na vhodný výběr tohoto motoristického zboží. Může vám být jistě prospěšné a někdy dokáže přímo zázraky.

Podobnost s obutím

Jistě nikdo z vás neviděl v zimně při teplotách pod bodem mrazu člověka, jak si to pěkně mašíruje sněhem, a přitom se tváří bůhvíjak šťastně. Stejně tak i vaše auto asi není příliš šťastné, pokud jeho obutí v zimě není přesně takové, jaké by mělo být. Domyslete důsledky, které by vaše neuvážené rozhodnutí mohlo mít a pak se klidně vydejte na cesty.

Vztah k pneumatikám

Přeci jen každý máte ke svému autu nějaký vztah, tak ho netrapte tak, jako kdybyste ho nenáviděli stejně jako svou tchýni nebo vlezlého souseda, který vám neustále předhazuje, že vaši přátelé, kteří neustále chodí k vám na návštěvu nejsou zrovna ti praví pro obyvatele celého domu.

Potřebnost přezutí

Zimní pneumatika má své opodstatnění, a proto se s ní člověk cítí mnohem bezpečněji. Pokud je kvalitní a není koupena někde z druhé ruky, tak vám zajistí dokonalou přilnavost ke zmrzlému povrchu vozovky. To je pak naprosto jiní jízda a není důvod se bát nějaké havárie, kterou byste zavinili.

Formule 1

Pokud jste někdy sledovali závody formule 1, tak jistě víte, že si závodníci mění u svých aut pneumatiky několikrát za závod. Při bližším zkoumání dokonce zjistíte, že to není proto, že by jich tam měli tolik. Jejich povrch je naprosto sjetý, a proto by jejich jízda nebyla vůbec bezpečná. Závodníci a samozřejmě i majitelé automobilek, které nasazují svá auta, se snaží zajistit co největší bezpečnost pro tyto závody. Nikomu by jistě nebylo příjemné, kdyby po každém závodu byla bilance několika mrtvých.

Nebezpečné silnice

Pokud jezdíte po našich silnících, tak jistě neušlo vašemu zraku, že silnice nejsou vždy naprosto úžasně upravené. A to nemusíme mluvit ani příliš o zimě. I přes léto, pokud najedete někam na výmol, tak se vám klidně může stát, že si svou pneumatiku prorazíte. Není to potom nic příjemného, když zrovna někam spěcháte a místo plynulé jízdy si musíte vytáhnout rezervní kolo a hever a pomaličku a jistě začít s výměnou poškozené pneumatiky.

Šetřit se nevyplácí

Pravdou je samozřejmě i to, že nikdo neušetří, pokud má pouze jednu sadu pneumatik, a tak si bláhově myslím, že na tom může jezdit donekonečna. To jistě takto nejde. Takoví lidé po čase zjistí, že jejich miláček stejně potřebuje nové obutí, protože to současné už je natolik prošoupané, že při sebemenším výmolu nebo terénní nerovnosti se stane to, co si nikdo příliš nepřeje. Píchne své kolo a pak ho musí zdlouhavě vyměňovat za nové. V tom je problém, který si pak mnozí nechtějí vůbec připustit.

Dvě sady pneumatik

Většina výrobců automobilů dnes již k novému autu dodává obě sady pneumatik, takže není jistě na místě argument, že jsou příliš drahé. Drahé možná jsou, pokud si je musíte koupit dodatečně, ale na druhou stranu si taky člověk musí uvědomit, zda je jeho život skutečně takový, že sami sobě nestojíte za malou investici. Nebojte se přiznat, že většina vašich argumentů jsou jen výmluvy, které při bližším prozkoumání neobstojí ani před malým dítětem.

Bezpečnost na silnicích

Uvědomte si už jednou pro vždy, že pneumatika a automobil jsou spolu spojeni, a tak se nedá přehlížet jedna věc od druhé. Do problémů se můžete dostat, ani nevíte jak rychle. Pak je mnohem složitější vyváznout, neboť na silnicích na vás čekají různé nástrahy a vy holt musí umět čelit všemu. V opačném případě se z vás může ve vteřině stát vrah, a to jen proto, že jste neměli to správné obutí, ty správné pneumatiky v době, kdy jste věděli, že hazardujete se životy svými i jiných.