Pozor na triky autopůjčoven

Zpět

Pozor na triky autopůjčoven, aneb není lepší si půjčit vůz u solidní firmy?

Trik s půjčením automobilu s limitem najetých km

Autopůjčovny by měly jasně prezentovat, jestli je cena za půjčení vozu s limitem či bez a případně kolik budu platit za překročení limitu, pakliže zvolím tento typ tarifu.

Trik s pojištěním a asistenční službou

Solidní autopůjčovny mají základní pojištění vozu zahrnuté do ceny pronájmu – povinné i havarijní pojištění. Standardní spoluúčast klienta je v případě škodné události 10%, minimálně 10.000,- Kč. Klient si může zaplatit lepší připojištění, firmy pak dávají nějaký bonus, třeba slevy na vratné záloze. POZOR. Některé půjčovny mají spoluúčast až 50% – před podepsáním smlouvy si to důkladně prověřte. Dejte si také pozor na asistenční služby. Tento trik je častý. Velmi drobným písmem je ve smlouvě uvedena asistenční služba jen na území ČR. Pokud pojedete do zahraničí, dostanete se tak v případě poruchy do nepříjemné situace. Dejte si také velký pozor na zaviněnou závadu klientem a nezaviněnou závadu klientem. Tento trik některých půjčoven automobilů dává k úhradě běžnou závadu (často zaviněnou např. špatným servisem, vina je tedy na straně autopůjčovny), naivnímu klientovi, který to ve smlouvě přehlédl.

Trik s doplňky vozu

Firmy zabývající se pronájmy automobilů nenabízejí běžně v ceně např. dětské sedačky, střešní boxy, navigace, apod. Měli by vás informovat předem o konečné ceně. Cena by měla být i na www stránkách, samozřejmostí je cena ve smlouvě, konečná i rozepsaná za jednotlivé položky. Existují také specializované půjčovny jenom na střešní boxy. Například: půjčovna Thule.

Trik s dalšími poplatky a vratnou zálohou

Dnes už většina autopůjčoven má v ceně vozu zahrnutu silniční daň, poplatky za CD, rádio atd. Ty solidnější  mají vozy i s dálniční známkou pro ČR a přistavují vůz v místě působení zdarma. Dejte si pozor na poplatky za jízdu mimo ČR, pokud chcete řídit auto např společně s manželkou (další řidič ve voze se platí), na poplatek za vrácení vozu po pracovní době, poplatek za vrácení vozu např u hotelu, na letišti, poplatek za vrácení neumytého vozu atd. Také pozor na vrácení vratné zálohy, která slouží jako kauce při půjčení vozu.

Klasický trik – cena OD

Finty často nemají meze. Viděl jsem i PPC reklamu, kde byla cena 350Kč/den za relativně luxusní vůz. To, že cena je bez příplatků a platí jen při dlouhodobém pronájmu se zákazník často dozví až když je pozdě. Pokud někde uvidíte CENA OD, hned se ptejte na podrobnosti, vždy je v tom nějaký háček.

Technický stav vozidla

Velmi důležité. Automobil byste měli dostat čistý a v perfektním technické stavu. Pokud vůz není pravidelně v servisu, nemá přezuté pneumatiky…, pak hodně riskujete. Auto si důkladně prohlédněte, natočte si video, vyfoťte případné škrábance, vše, co se vám nezdá. Všechno, co považujete za důležité, připište do smlouvy. Hlavně mějte oči otevřené. Solidní společnost by vás měla na vše upozornit, vysvětlit podrobnosti smlouvy. Pokud jste s nějakou autopůjčovnou spokojeni, vraťte se. Ty slušné se o vracející klienty rády starají, vybudujete si tak výhodný vztah, který bude vyhovovat oběma stranám.