Chystáte se prodávat auto?
Pak kromě řádně sepsané prodejní smlouvy byste neměli opomenout zajistit i jiné náležitosti, jakými je ukončení povinného ručení a především odhlášení vašeho vozu z centrálního registru vozidel.

Zvláště na posledně jmenovanou náležitost majitelé velice často zapomínají – jednoduše převezmou peníze a zruší povinné ručení – jenže pak se nestačí divit. Pokud totiž nový majitel „zapomene“ váš vůz přihlásit, s největší pravděpodobností vám do tří let přijde velice nepříjemný dopis s urgencí uhrazení poplatku za nepojištěné vozidlo. A v tomto případě pak již nemluvíme o stokorunových částkách, ale o částce v řádu několika tisíc. Nejčastěji se sankce pohybují od 20 – 300,- Kč za každý den prodlení a to jen z toho důvodu, že jste nenahlásili změnu vlastníka registru.
Nejprve vůz odhlásit a až poté ukončit povinné ručení
Vzhledem k tomu, že ze zákona neexistuje žádná povinná lhůta pro převod, je nutné při prodeji vozu nejprve vůz odhlásit a až poté ukončit pojistku týkající se povinného ručení. Pokud to neuděláte, tak celou dobu, kdy nebylo vozidlo odhlášeno a kdy si jej nový majitel nepřihlásil, jdou sankce za nepojištění na vaše bedra.
Co se týče placení povinného ručení a prodeje vozu přes autobazar – i v tomto případě bohužel musíte povinné ručení hradit a to i přesto, že s vozem nejezdíte. I v autobazaru totiž mohou probíhat předváděcí jízdy, při kterých se může stát nehoda, která by pak nebyla krytá. Jak je to ale, pokud byl vůz v důsledku autonehody poškozen a je dlouhodobě v servisu? Povinné ručení jste povinni hradit i v tomto případě. Pokud nechcete, pak musíte odevzdat značky na registru a vyřadit vůz dočasně z provozu. Toto vyřazení je však také zpoplatněno, proto zůstává otázkou, zda se vám tento krok vyplatí.
Zajímavosti o automobilech najdete na webu www.top-automobily.cz