TOP 5 míst, která navštívit v Budapešti

Maďarská metropole láká k návštěvě stále více turistů z celého světa a není divu, každý z nich si totiž v Budapešti přijde na své. Ať už se jedná o milovníky impozantní architektury, jedinečných výhledů či o milovníky termálních koupelí. Pokud se do Budapešti chystáte poprvé, rozhodně byste si měli do svého itineráře přidat následující místa. Právě ta se totiž těší největší oblibě nejen u českých turistů.

Budapešťský parlament

Kde jinde začít prohlídku města než právě u ikonické budovy budapešťského parlamentu, místa, které prostě nesmíte během své návštěvy minout. Kromě úředních místností maďarského prezidenta a ministerského předsedy se zde nachází také korunovační klenoty včetně slavné svatoštěpánské koruny. Interiér si můžete prohlédnout každý den od 8:00 do 16:00, prohlídka trvá 45 minut a lístky je třeba včas zarezervovat a zakoupit přes internet. Pohled na exteriér je krásný ze všech úhlů, ať už na budovu hledíte z pobřeží řeky Dunaj, ze vzdálenější Rybářské bašty, za denního světla či při nočním osvětlení.

Rybářská bašta

Zatímco slavný parlament leží v části města zvané Pešť, Rybářská bašta se nachází na opačném břehu řeky, tedy v části zvané Buda. Zvláštní název má pravděpodobně svůj původ v historii, dříve se totiž na místě dnešní Rybářské bašty prodávaly ryby. Novogotická stavba je relativně nová, stojí tu teprve od začátku 20. století, a ačkoliv se jedná o pevnost, nikdy nebyla použita k obraně. Cesta k baště vede vzhůru, ať už po schodech, výtahem nebo lanovkou. Pohled z bašty vám tedy zaručí překrásný výhled na celý levý břeh Dunaje, a především na již zmiňovanou budovu parlamentu. S výhledem na parlament tu můžete i poobědvat či povečeřet. Část bašty je volně přístupná po celý den i v noci, pokud byste chtěli ale vystoupat na nejvyšší věž, bez vstupenky se neobejdete.

Matyášův chrám

A když už budete na Rybářské baště, můžete při té příležitosti navštívit také Matyášův chrám, jehož stavba trvala celá dvě století. Budova je to vskutku velkolepá, podařilo se jí ohromit i Turky, kteří v 16. století zaútočili na město, a to natolik, že si ji nedovolili zničit. Právě zde probíhaly korunovace posledních rakousko-uherských panovníků z rodu Habsburků, včetně proslulého Františka Josefa I. Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi významné místo, je vstup zpoplatněn.

Budínský hrad

Historické sídlo uherských králů najdete nedaleko Rybářské bašty a Matyášova chrámu. Stojí zde od 13. století, od té doby byl hrad ale několikrát přestavěn, prakticky do základů zničen a vzápětí znovu obnoven. Současnou podobu získal zhruba na přelomu 19. a 20. století a od konce 20. století se také nachází na seznamu UNESCO. Dřívější sídlo králů dnes už slouží pouze jako kulturní centrum a v jeho prostorách najdeme třeba sbírku Národní galerie či Muzeum historie Budapešti. Vstup k hradu i na jeho nádvoří je zcela zdarma a pokud budete mít štěstí, můžete zde zahlédnout výměnu stráží v tradičních uniformách.

Termální lázně Széchenyi

Když se řekne Budapešť, někteří si kromě ikonického parlamentu a dalších slavných architektonických památek vybaví termální lázně. Zvláštní popularitě se těší především novogotické lázně Széchenyi. Pramen bohatý na vápník, síru a hydrogenuhličitan hořečnatý zde sice objevili už v 19. století, lázně se zde ale začaly budovat až o několik let později, na začátku 20. století. Před návštěvou se nezapomeňte ujistit, zda vaše výbava obsahuje plaveckou čepici, bez ní se totiž do vody nesmí. Vstupenku do lázní lze zakoupit přes internet.

Na výlet do Budapešti vám půjčíme auto: https://www.autopujcovnafides.cz/pujcovna-aut-na-dovolenou/