Zapůjčení automobilu na dovolené

Zpět

Na dovolené v zajímavé destinací můžeme dostat chuť prozkoumat okolí na vlastní pěst

Ideálním řešením v takové situaci je zapůjčit si vozidlo od lokálního provozovatele. Na turisticky zajímavých místech je tato služba velmi rozšířená a jednoduše dosažitelná.

Pokud jste na dovolené a půjčení vozidla jste si neplánovali předem, máte v podstatě dvě možnosti. Tou první vydat se hledat půjčovnu aut na vlastní pěst, druhou je požádat zástupce hotelu či delegáta cestovní kanceláře, kteří budou vědět, kam se s vaším požadavkem obrátit. Druhá možnost bývá zpravidla dražší, ale na druhou stranu je komfortnější. Vozidlo by vám měli přistavit přímo před hotel s plnou nádrží a již předvyplněnými údaji. Na vás tak je pouze zběžná kontrola, minimum papírování a můžete jet. Tedy pokud máte kvalitní servis.

U varianty půjčení na vlastní pěst máte více možností, cena je nižší, můžete porovnat více nabídek a zvolit si tak mimo jiné i typ automobilu. Na druhou stranu je otázkou, kolik času na své dovolené budete chtít strávit výběrem vozidla.

Půjčení od místních

V turisticky atraktivních destinacích se nemusíte bát zapůjčení přímo od místních obyvatel. Můžete je potkat přímo na ulici, kde budou sedět u zaparkovaného vozu a čekat na zájemce, popřípadě aktivně oslovovat potenciální zákazníky. Před tím, než dotyčnému cokoli podepíšete nebo dáte do ruky jakýkoli doklad, se ho zeptejte, na kolik vás půjčení vyjde, jak je to s pohonnými hmotami (zda půjčujete a vracíte s plnou, či platíte za spotřebu, popřípadě kolik) a pojištěním. Pokud dotyčný neumí anglicky, měl by vám alespoň donést napsané podmínky v angličtině.

Rozhodnete-li se pro zapůjčení, vždy zkontrolujte stav vozidla a povinnou výbavu s údaji ve smlouvě. Rovněž zkontrolujte, zda je vozidlo dostatečně pojištěné. Pouliční půjčovatelé totiž mohou ve smlouvě účelně neuvést některé závady či škrábance, které po vás při vrácení budou chtít uhradit. V případě nehody po vás při nedostatečném pojištění mohou chtít uhradit celou cenu vozidla. Za tímto účelem si do zástavy berou váš pas, který vám bez úhrady nákladů nebudou chtít vrátit.

U neseriózních provozovatelů je pak téměř pravidlem nepůjčovat vozidlo s plnou nádrží a do předávacího protokolu napsat vyšší stav paliva, než jaký skutečně ve vozidle je. Trvejte na uvedení správného údaje, popřípadě si přímo před půjčovatelem stav paliva vyfotografujte i s údajem na tachometru.

Potřebné doklady

U místních zápůjček, potřebujete téměř výhradně pas, ŘP a peněžitou kauci, u větších autopůjčoven kreditní kartu. Mezinárodní řidičský průkaz se příliš nevyžaduje, ale v případě policejní kontroly vám může chybět, pokud jste mimo EU. Proto je lepší jej pro jistotu pořídit předem.

Seriózní provozovatelé si pouze opíší vaše údaje a doklady vám vrátí, pouliční si zpravidla váš doklad ponechají po dobu zápůjčky i s kaucí. Pakliže máte z tohoto obavu, vezměte si s sebou na místo zápůjčky jiný doklad, na kterém jsou uvedeny vaše osobní údaje a fotografie.

Omezení

Provoz zapůjčeného vozidla se zpravidla omezuje na danou oblast či stát. Může se stát, že vám provozovatel zakáže jízdu po nezpevněných cestách. A například na Kypru se s autem půjčeným v jižní části do té severní nepodíváte.