Ať už cestujete do jakékoli země, pravděpodobně se vám naskytne možnost zapůjčení automobilu. Tato služba usnadní váš pohyb a může vám uspořit nejenom čas, ale i náklady. Podívejte se, jak získat nejvýhodnější podmínky pro pronájem.
1) Půjčujte si předem, nejlépe přes agregátory
Pokud již předem máte v plánu cestovat, je ideální navštívit stránky agregátoru a co nejdříve vozidlo rezervovat. Volte takovou rezervaci, kterou lze snadno zrušit, protože časem můžete narazit na výhodnější nabídky.
Jeden z nejlepších agregátorů je rentalcars.com, můžete ale vyzkoušet i travelsupermarket.com, autoeurope.com či kayak.de. Stránky jsou vždy v angličtině či němčině, rentalcars.com nabízí i orientační český překlad.
Na stránkách vždy zadáte stát, město výpůjčky a termín. Poté se zobrazí nabídka vozidel pro tuto oblast i s cenou. I když se stránky tváří, že rezervujete konkrétní vůz, zpravidla rezervujete kategorii a vůz si vyberete až na místě podle dostupnosti. Měli byste tak rezervovat kategorii, ve které většina či všechny vozy splní vaše požadavky. Například do kategorie „Mini“ může totiž spadat VW Golf, ve kterém naleznou komfort i čtyři osoby, ale zároveň také Škoda Citigo. Podobně je na tom například Suzuki Jimmy spadající navzdory své velikosti do 4×4.
Důležitým prvkem při výběru je politika pohonných hmot. Půjčené s plnou a vrácené s plnou je nejběžnější a nejvýhodnější, ale můžete se setkat i s předplacenými pohonnými hmotami. Ty nejsou v ceně půjčovného, takže na místě musíte autopůjčovně uhradit celou nádrž za jimi stanovenou cenu, i když jí neprojedete.
V další části si zvolíte, zda chcete automobil připojistit či zvolit jiné doplňkové služby. Následně zadáte údaje své platební karty, ze které se strhne záloha na rezervaci. Zbytek vám agregátor strhne několik dní před půjčením a následně vám vystaví voucher.
Paradoxem tohoto půjčení je, že vy zpravidla nevíte, u které společnosti si vůz půjčujete, až do dokončení finální objednávky. Může se vám tak stát, že vámi zvolená autopůjčovna například nebude sídlit na letišti, ale několik kilometrů od něj. Nicméně pokud inzerovala vypůjčení na daném místě, musí vás poté na vlastní náklady dopravit, nejčastěji tzv. shuttle busem.
2) Najděte si informace
Pokud cestujete do země, o jejíž dopravní situaci a povinnostech máte jen mlhavou představu, vyplatí se vám zjistit si informace předem. Můžete k tomu využít web orbion.cz, uamk.cz v sekci Turistické informace, nebo jednoduše zadat do vyhledávače spojení „řízení v …“ s názvem státu místo teček.
Tímto způsobem získáte základní informace o stavu infrastruktury, stylu řízení a případně i o cenách pohonných hmot.
3) Připravte si doklady
Ještě před cestou si zkontrolujte, zda máte všechny potřebné doklady k vypůjčení. Nutností je mít vytištěný voucher, OP či pas, řidičský průkaz a kreditní kartu. Pokud cestujete mimo Evropu, nechte si na městském úřadě vytvořit mezinárodní řidičský průkaz.
4) Půjčení automobilu
Jakmile dorazíte na místo určení, poohlédněte se po pobočce autopůjčovny. V ní poté předložíte potřebné doklady a voucher. Pracovník vám zpravidla dá vybrat z aktuální dispozice dané třídy automobilů, případně vám navrhne upgrade či doplňkové služby. Zda na cokoli přistoupíte je výhradně na vás, nicméně v rámci voucheru již máte služby předplacené. Není tedy potřeba hradit cokoli navíc, pokud sami nechcete.
Následně sepíšete smlouvu, kterou doporučujeme řádně pročíst. Pracovník poté na vaší kartě zablokuje potřebnou kauci a předá vám doklady od vozidla. Doporučujeme doptat se, jak se v místním jazyce jmenuje či popřípadě i píše název paliva.
Ihned po vypůjčení si jděte automobil prohlédnout a zkontrolujte, zda jeho stav sedí s údaji uvedenými ve smlouvě. Případné rozpory je třeba řešit ihned na místě.
V tuto chvíli tedy máte vozidlo vypůjčené a můžete s ním cestovat dle údajů ve smlouvě. Pohyb se zpravidla omezuje na území daného státu, pokud jste si jako doplňkovou službu nesjednali výjezd za hranice. Automobil smíte řídit pouze vy, pokud nemáte ve smlouvě zaneseného druhého řidiče.