Zapůjčení automobilu v jižní Evropě

Zpět

Španělsko, Itálie, Chorvatsko či Řecko jsou destinace, které mnoho z nás v následujícím roce navštíví, ať již kvůli dovolené či pracovní cestě

Zmíněné státy jsou turisticky oblíbené a tomu odpovídá i šíře služeb autopůjčoven. Naleznete je nejenom ve velkých městech, ale v podstatě po celém území včetně těch nejmenších ostrůvků.

Půjčení z domova či na místě

Pokud již předem víte, že si budete chtít v destinaci vypůjčit vozidlo, rozhodně se vám vyplatí rezervovat jej předem, například prostřednictvím rentalcars.com. Ve všech čtyřech státech ceny začínají u malých vozidel na 400 Kč za den půjčení, což je nejpříznivější částka v Evropě. Ve Španělsku se u jisté společnosti můžete dostat dokonce i na 150 Kč za den, ale nenechte se zmást. Cena je v tomto případě vykompenzována nutností předplatit si pohonné hmoty dle ceníku provozovatele. Tyto praktiky jsou rozšířené i v Itálii.

Budete-li vozidlo půjčovat až na místě, připravte se na jednoznačně vyšší cenu a příplatky. Nicméně pokud si při půjčení prostudujete všechny podmínky a dáte si pozor na stav vozidla, můžete vyzkoušet i lokální poskytovatele. Zejména v menších městech či ostrovech nebudete mít příliš na výběr. V Chorvatsku i Řecku vás pak možná překvapí, kde všude naleznete pobočky globálních značek. Před půjčením se vyplatí porovnat nabídky.

Podmínky a doklady

Ve Španělsku, Itálii či Chorvatsku vám k zapůjčení vozidla postačí OP, ŘP a kreditní karta pro složení zálohy. U lokálních poskytovatelů kreditní kartu mít nemusíte, postačí vám peníze. Výjimkou nejsou případy, kdy po vás v autopůjčovně budou požadovat namísto zálohy osobní doklad do zástavy, i když by se to dít nemělo.

V Řecku po vás mohou požadovat mezinárodní řidičský průkaz, který vám za poplatek 50 Kč vystaví na počkání na městském úřadě. Je tedy vhodnější zajistit jej předem.

Ve všech zemích platí, že klient by měl být ve věku 25-70 a vlastnit řidičské oprávnění alespoň jeden rok, u dražších automobilů mohou být požadovány dva. Řidičům od 21 let vozidlo rovněž půjčí, ale zpravidla s příplatkem.

Na co si dát pozor

Rozhodně byste měli dbát zvýšené opatrnosti, pokud si automobil půjčujete od lokálních provozovatelů. Při půjčení mohou vyvolat dojem, že stav vozidla a množství pohonných hmot pro ně není důležité, takže není třeba zapisovat je do předávacího protokolu. Nicméně opak bývá pravdou. Vždy si proto zkontrolujte úroveň pojištění, stav vozidla, tachometru a množství pohonných hmot. Pokud zjistíte, že údaje ve smlouvě neodpovídají skutečnosti, nepodepisujte jí, dokud nebude sjednána náprava.

U velkých provozovatelů si dejte pozor na triky s benzínem. Zejména ve Španělsku a Itálii je rozšířené, že si spolu s půjčením předplácíte pohonné hmoty, tedy vůz si půjčujete s plnou nádrží a vracíte jej s prázdnou. Hmoty platíte, i když je neprojedete, a cena za tuto službu bývá neúměrně vysoká.

Evergreenem je cena příslušenství, zejména navigace, kterou se mnohdy vyplatí přivést z domova či zakoupit na místě, než si jí půjčit od půjčovny. Podobná situace může v Itálii nastat se zimními pneumatikami, které jsou při cestování v zimě na určitá místa povinné.

Ve smlouvě bývá rovněž vymezený pohyb automobilů, zpravidla je omezený na daný stát. Pokud máte v úmyslu cestovat mezi státy, vždy o tom autopůjčovnu informujte předem. Nicméně i tak vám může být cestování na určitá místa odepřeno.

Řízení v jižní Evropě

Ve všech zde zmíněných státech, tedy ve Španělsku, Itálii, Chorvatsku i Řecku, je zavedena povinnost platit na dálnici mýto dle ujetých kilometrů. Výběr zpravidla probíhá prostřednictvím mýtných bran. Rovněž jsou zpoplatněny některé mosty, tunely či další silniční úseky.

Mýto je mnohdy na poměry tamějších obyvatel vysoké, takže se snaží cestovat převážně po silnicích nižší kategorie. Ty jsou tak často v horším stavu s velmi hustou dopravou. Zvláště ve Španělsku a Itálii si pak řidiči příliš nelámou hlavu s dopravními předpisy, takže je třeba obrnit se pevnými nervy. V Řecku a Chorvatsku je situace o něco lepší, zde se pro změnu vyplatí předpisy dodržovat kvůli pokutám.

Ceny benzinu v jižní Evropě mohou být o něco vyšší než u nás, zejména v Itálii a Řecku. Máte-li před sebou dlouhou cestu v těchto státech, vyplatí se pouvažovat nad zapůjčením vozidla na CNG či LPG. Obě varianty jsou v těchto státech poměrně rozšířené.

Triky pro půjčení

Při půjčení na místě se opravdu vyplatí zeptat se na podmínky u více společností a nekývnout ihned na první nabídku. Rozdíly mohou být opravdu vysoké.

Pokud si automobil půjčujete přes internet, je ideální rezervovat vozidlo alespoň měsíc předem, v sezóně i více. Pouze tak budete mít jistotu nízké ceny.