Zapůjčení automobilu v Polsku a Pobaltí

Zpět

Polsko a Pobaltské státy mohou být zajímavou turistickou destinací či cílem vaší pracovní cesty

Zapůjčit se zde automobil je poměrně jednoduché, i když směrem na sever síť zvolna řídne. Zatímco získat vozidlo v Polsku není žádný problém, v Litvě, Lotyšsku i Estonsku se vyplatí kontaktovat autopůjčovnu předem.

Půjčení z domova či na místě

Pokud již nyní víte, že si budete ve výše uvedených státech půjčovat automobil, vyplatí se vám objednat jej předem například prostřednictvím rentalcars.com. Ceny jsou velmi příznivé, vozidla v Polsku a Litvě seženete již zhruba za 700 Kč na den, v Estonsku a Lotyšsku dokonce za 600 Kč na den. Ceny jsou uvedeny vždy za základní modely.

Vozidlo si můžete pochopitelně zapůjčit až na místě, v Polsku a Litvě byste s tím neměli mít problém. V Estonsku a Lotyšsku vám může hledání služby zabrat delší čas, pokud necestujete přímo do hlavního města. Ceny ale bývají zpravidla vyšší, zejména pokud se obrátíte na lokálního provozovatele.

Podmínky a doklady

Standardně doporučujeme OP, ŘP  a kreditní kartu. Na půjčení vám postačí klasický řidičský průkaz. Můžete se setkat s příplatky, pokud vám není 25-70 let, požadujete druhého řidiče či cestu za hranice.

Na co si dát pozor

Při půjčení si vždy zkontrolujte, zda údajům ve smlouvě odpovídá stav vozidla, tachometru a množství pohonných hmot. Budete-li si půjčovat od lokálního poskytovatele, vždy si detailně pročtěte smlouvu a podmínky, zejména s důrazem na pojištění a případnou spoluúčast.

V Polsku je ideální vozit smlouvu o pronájmu společně s technickým průkazem. Při silniční kontrole po vás mohou požadovat doklad zplnomocňující vás k řízení daného vozidla od osoby či firmy uvedené v osvědčení o registraci. Totéž platí i pro vozidlo půjčené například od kamaráda.

Řízení

Vlastní řízení v oblasti je bez komplikací. Doporučujeme denní svícení a případně sněhové řetězy, pokud se chystáte na sever mimo města.

Máte-li v plánu mezi státy přejíždět, vyhněte se Kaliningradské enklávě spadající pod Rusko. Není součástí Evropské Unie, takže pro vstup na území potřebujete pas a vízum.

Tipy pro půjčení

Rozhodně se vyplatí zajistit si půjčení vozidla předem. Dosáhnete tak lepší ceny a navíc máte zpravidla možnost objednávku v případě zrušení cesty bezplatně stornovat.