Zapůjčení automobilu v severní Evropě

Zpět

Severské země lákají převážně turisty svojí krásou a panenskou přírodou

Nicméně zapůjčení vozidla a turismus s ním spjatý je nákladnější, než na jakémkoli jiném místě. Projet si zapůjčeným automobilem severské země je tak luxus, který si dopřeje pouze minimum zájemců.

V tomto článku se budeme zabývat severskými zeměmi, konkrétně Dánskem, Norskem, Švédskem a Finskem. Při jejich návštěvě téměř vždy platí, že čím severněji se vydáte, tím méně početné a nákladnější budou služby.

Půjčení z domova či na místě

U všech zmíněných zemí platí, že služby autopůjčoven jsou na dobré úrovni. Pokud cestujete na jakékoli mezinárodní letiště, pak zde prakticky jistě naleznete služby, které splní vaše požadavky. Rozdíl je především v cenách. Vřele proto doporučujeme objednat vozidlo předem, například prostřednictvím www.rentalcars.com. Nicméně služby si můžete za vyšší cenu sjednat i na letišti.

Při objednání předem se ceny v Dánsku pohybují od 600 Kč za den půjčení vozidla, což je v porovnání s ostatními zeměmi nejpříznivější cena. Ve Švédsku zaplatíte 900 Kč za den, ve Finsku 1000 Kč za den a v Norsku dokonce 1200 Kč den. Vždy se při tom jedná o nejlevnější kategorie vozidel, při důrazu na vyšší třídu si připlatíte.

Podmínky a doklady

Autopůjčovny v severských zemích běžně akceptují evropský řidičský průkaz, výjimkou je Finsko, kde doporučujeme zřídit mezinárodní. Dále po vás budou požadovat druhý doklad totožnosti a kreditní kartu pro blokaci zálohy. Výši zálohy si vždy ověřte předem, protože za stejný typ automobilu po vás mohou v těchto zemích vyžadovat vyšší zálohu než například v Německu.

Ideální věk pro půjčení je 25-70 let, osoby ve věku 21-24 či 71-80 si sice automobil mohou půjčit, ale zpravidla s příplatkem.

Na co si dát pozor

Severské autopůjčovny se vyznačují férovým jednáním, přesto byste měli vždy zkontrolovat, zda je celkový stav vozu shodný s údaji ve smlouvě. Rovněž zkontrolujte úroveň pojištění. Veškeré smlouvy a podmínky byste měli mít k dispozici v angličtině či v jiném jazyce, kterému rozumíte.

Pokud cestujete na sever, zvažte zapůjčení sněhových řetězů. Na některých místech mohou být povinné.

Řízení v severských zemích

Značení na severu je standardní. Zvýšenou pozornost je třeba dát u tabulí s možností výskytu sobů či losů. Například ve Finsku platí, že takové zvíře má na silnici vždy přednosti.

Co se týče rychlostních limitů, zpravidla bývají mimo obec a na dálnici o něco nižší, než v ČR. V Dánsku jsou limity 50/80/130 km/h, v Norsku 50/80/90 km/h, ve Švédsku 50 km/h ve městě, 70 km/h mimo město, 90 km/h na státních silnicích, 110 km/h na dálnicích, ve Finsku obdobně 50/80/100/120 km/h.

U dálničních poplatků je v současné době situace taková, že Dánsko, Švédsko a Finsko mají dálnice bezplatné s výjimkou některých úseků, především mostů a tunelů. Norsko má dálnice a některé silnice zpoplatněné pomocí mýtného systému, přičemž mýtné brány mohou být automatické. Pokud takovou bránu projedete, aniž byste měli vozidlo zaregistrováno v systému, může vám autopůjčovna po čase z vaší kreditní karty po čase bez varování strhnout platbu i se smluvní pokutou. Je to proto vhodné včas při půjčení vozidla informovat personál o cíli vaší cesty a zeptat se na nejlepší způsob, jak si mýto předplatit.

Ve Stockholmu, hlavním městě Švédska, platí mýto pro vjezd v pracovních dnech s několika výjimkami v době 6:30-18:29 pro všechna vozidla se švédskou SPZ, tedy i pro vypůjčená vozidla.

Při cestování na sever doporučujeme předem detailně naplánovat trasu zejména s ohledem na čerpací stanice. Pohonné hmoty jsou na severu zpravidla dražší a stanice méně četné. Navíc mohou být bez obsluhy či s krátkou otevírací dobou. Vyplatí se proto zvážit, zda si případně s vozidlem vypůjčit či zakoupit i kanystr s náhradními pohonnými hmotami.

Triky pro půjčení

Vzhledem k rozdílným cenám zapůjčení vozidla se vyplatí pouvažovat nad tím, zda se případně nevyplatí vozidlo vypůjčit už v Dánsku s domluvenou možností cesty do zahraničí a následně jej trajektem převést do Norska. Máte-li v úmyslu strávit na cestách delší dobu, mohlo by se jednat o podstatnou úsporu nákladů.