Zapůjčení automobilu v USA

Zpět

Cestování do Spojených států a následné zapůjčení automobilu na tamější půdě je velmi využívaná služba, takže můžete očekávat hladký průběh a širokou nabídku doplňků. Přesto je vhodné ohlídat si několik skutečností, abyste neplatili zbytečně mnoho.

Půjčení z domova či na místě

Chcete-li mít jistotu nejlepší ceny zajistěte si zapůjčení předem z domova například prostřednictvím stránky www.rentalcars.com. Naleznete tam spoustu destinací a automobilů podle vašich představ s tím, že si v klidu prostudujete podmínky a zvolíte takové doplňkové služby, které opravdu potřebujete.  Ceny se odvíjejí od lokality a začínají zhruba na 1000 Kč za den půjčení vozidla. Pokud naleznete akční nabídku, nebo si vůz půjčíte na delší dobu, dostanete se i na polovinu této částky.

Bez starostí si pochopitelně můžete automobil zapůjčit i na místě. Prakticky na každém letišti naleznete buď přímo pobočku autopůjčovny, nebo alespoň jejího zástupce, který vás pošle do shuttle busu a následně dopraví na pobočku. Ceny jsou v takovém případě zpravidla vyšší, ale při výběru spolehlivého partnera ne o mnoho.

Podmínky a doklady

Autopůjčovny v USA kladou důraz na věk řidiče. Pod 21 let vám automobil nepůjčí vůbec, nebo pouze se slabým motorem a s vysokým příplatkem. Řidiči ve věku 21-24 let se rovněž musí připravit na příplatky, skupina mezi 25-70 lety je naopak bez problémů.

Důležitý je rovněž typ řidičského průkazu. Globální autopůjčovny si zpravidla vystačí s evropským, který vlastníte již nyní. Lokální po vás mohou vyžadovat mezinárodní řidičský průkaz, který vám za správní poplatek 50 Kč vystaví na počkání na městském úřadě.

Podstatná je rovněž embosovaná platební karta vystavená na vaše jméno, na které autopůjčovna zablokuje zálohu. Některým provozovatelům nezáleží na typu karty, jiní vyžadují výhradně kreditní.

Některé autopůjčovny rovněž mohou vyžadovat kopii vašeho pasu.

Na co si dát pozor

Pozor si dejte zejména tehdy, pokud si automobil vypůjčujete až na místě. Někteří provozovatelé lákají na velmi nízké ceny, nicméně ty bývají vázány na zakoupení doplňkových služeb, například povinného pojištění, které výslednou cenu velmi navýší.

Při půjčení na místě si vždy detailně pročtěte smlouvu. Půjčovny mají často vysoké pokuty při řízení automobilu nenahlášeným řidičem, překročením povoleného počtu mil či při vjezdu do zakázaných států. Omezen při tom nemusí být vjezd pouze do Mexika či Kanady, ale rovněž do některých států v rámci federace.  Automobily jsou zpravidla monitorovány, takže pokusem smlouvu obejít riskujete tučnou sankci.

Zkontrolujte si rovněž cenu doplňkových služeb ještě před podepsáním smlouvy. Například zapůjčení GPS navigace na delší období může vyjít dráž, než když si v obchodě koupíte svojí vlastní.

Vysvětlení pojmů

S následujícími pojmy se pravděpodobně během půjčení setkáte. Je proto důležité vědět, co přesně znamenají:

  • Unlimited / limited mileage – jedná se o počet mil, které můžete s automobilem ujet. Pokud máte unlimited mileage, jedná se o neomezený počet.
  • Driver (primary, secondary) – řidič. Pokud se budete v řízení střídat, ohlídejte si zanesení secondary driver do smlouvy. Pravděpodobně za to bude autopůjčovna vyžadovat příplatek.
  • Rental period – doba, po kterou máte automobil vypůjčený.
  • Border crossing – upřesnění, zda můžete či nemůžete s automobilem cestovat přes hranice. Pokud u této položky bude napsáno čistě „No“, zeptejte se v autopůjčovně, zda se vztahuje pouze na federativní stát, případně celé Spojené státy.
  • CDW (Colision Damage Waiver) / LDW (Loss Damage Waiver) – pojištění proti škodě na autě, u LDW i proti krádeži.
  • SLI (Supplemental Liability Insurance) – připojištění odpovědnosti za škodu do výše 1 milionu USD. Můžete se setkat s variantou SLP, u níž je limit 10 000 USD.
  • DER (Damage Excess Refund) – forma připojištění, která při splnění určitých podmínek snižuje povinnou spoluúčast.
  • Total price – konečná cena.

Při půjčení se můžete setkat s dalšími formami pojištění. Pokud o ně budete mít zájem, vždy si nechte vysvětlit jejich náplň a podmínky.

Řízení v USA

Řízená v USA se příliš neliší od toho v ČR. Jezdí se vpravo, rychlostní limity jsou závislé na konkrétním státu. Automobily jsou téměř vždy vybaveny automatickou převodovkou. Benzin se tankuje v galonech, přičemž 1 galon = 3,78 litrů. Cena regularu (natural) i dieselu se v současné době pohybuje na 3-4 USD za galon.

Triky pro půjčení

Pokud budete půjčovat po internetu, nižší cenu zpravidla získáte tím, když si automobil rezervujete dostatečně dopředu (2-3 měsíce). U Rentalcars.com se vyplatí rezervovat si nižší třídu automobilu, než o kterou máte zájem, protože vám systém časem nabídne upgrade za výhodnější cenu.

Taktéž se vyplatí pátrat po slevových kódech, pokud máte vyhlédnutou konkrétní značku autopůjčovny.