Zapůjčení automobilu ve Francii

Zpět

Francie je nejnavštěvovanějším státem na světě

Každý rok do ní zavítá téměř 80 milionů turistů, kteří poptávají tamější služby. I proto je zapůjčení automobilu v této zemi jednoduché, ale zároveň může být poměrně nákladné. Navíc je potřeba dát si pozor na některé obchodní strategie provozovatelů.

Půjčení z domova či na místě

Stejně jako u ostatních zemí i při cestě do Francie doporučujeme rezervovat automobil předem, například prostřednictvím www.rentalcars.com. Již během výběru si v tomto agregátoru můžete zjistit veškeré podmínky a zvolit doplňkové služby, které potřebujete. Ceny v takovém případě začínají zhruba na 700 Kč za den pronájmu mimo sezónu. Dejte si ale pozor na to, zda volíte variantu vrácení vozidla s plnou nádrží nebo s prázdnou. Potvrzení poté doporučujeme pro kontrolu vytisknout a mít jej během půjčení vozidla u sebe.

Při půjčení vozidla na místě je ideální zjistit si co nejvíce informací ještě před tím, než zajdete či se necháte zavést na pobočku autopůjčovny. Na první pohled levné tarify si půjčovny zpravidla kompenzují příplatky. Vyplatí se tedy obrátit především na globální partnery, kteří mají v různých státech podobné či stejné podmínky.

Podmínky a doklady

Zapůjčení vozidla ve Francii nevyžaduje speciální doklady. Postačíte si se svým ŘP, OP či pasem a kreditní kartou. Můžete se setkat s příplatkem, pokud je vám méně než 25 let. U autopůjčoven zaměřených na malá a levná vozidla se může výše takového příplatku vyšplhat až na 100 % ceny za půjčení.

Na co si dát pozor

Ve Francii se můžete setkat s několika nešvary při půjčení. Tím největším je zřejmě povinnost předplatit si u vozidla plnou nádrž a následně jej vrátit s prázdnou. Na jednu stranu je to pohodlné, nicméně cena za tuto službu je vysoká a při krátkodobém pronájmu vás může stát více, než je cena samotného půjčení. Autopůjčovny neproplácí zpět zbylé pohonné hmoty, takže i když s automobilem ujedete pouhých 100km, musíte platit celou nádrž za cenu, kterou určila autopůjčovna. Řešením je zejména u krátkodobých pronájmů volit takového partnera, který standardně praktikuje půjčení i vrácení s plnou nádrží.

U menších autopůjčoven se rovněž můžete setkat s poplatky za banální či vámi nezaviněná poškození. Proto je třeba automobil při převzetí detailně prohlédnout a veškeré nedostatky zapsat do předávacího protokolu, popřípadě je nafotit. I kdyby mělo jít pouze o malé škrábance.

Evergreenem u půjčování je pak předražené příslušenství a povinné pojištění. Zejména u levných modelů nemusí být pojištění součástí tarifu a vy jej následně musíte během půjčení sjednat. Zároveň je otázkou, zda si na cestu nepřibalit vlastní navigaci, neboť ta od autopůjčovny může vyjít i na 20 Eur za den.

Rovněž mějte na paměti, že často neplatíte za konkrétní vozidlo, ale za třídu. Zejména v turistické sezóně se vám tak může stát, že vámi vybrané vozidlo nebude k dispozici a místo něj vám nabídnou ve stejné třídě jiné, které může mít například menší zavazadlový prostor. Zpravidla máte možnost upgrade třídy na místě, ale za vyšší cenu, než kdybyste si přímo objednali vyšší třídu.

Řízení ve Francii

Vlastní řízení automobilu se příliš neodlišuje od toho v ČR. Značení i limity jsou podobné. Na druhou stranu se na silnicích nesetkáte se značkou pro měřící radar, takže se vám přehlédnutí cedule oznamující obec může nečekaně prodražit.

Dálnice se ve Francii označují jako „autoroutes“, jejich síť je hustá a jsou zpoplatněné v závislosti na ujetém úseku. Zpoplatnění je poměrně vysoké, přibližně 9 Eur na 100km. Poplatky se vybírají na mýtných branách. Ostatní silnice označené jako „N“ či „D“ zpoplatněné nejsou.

Ceny pohonných hmot jsou o něco málo vyšší, než v ČR, diesel se označuje jako „gazole“, natural klasicky.

Triky pro půjčení

Máte-li v plánu půjčovat si automobil ve Francii, nejlepší cenu získáte, pokud si jej rezervujete alespoň 2-3 měsíce dopředu přes internet. Můžete si cíleně rezervovat nižší kategorii a počkat, až vám systém nabídne upgrade za výhodnějších podmínek.

Pokud letíte do Ženevy, zpravidla naleznete výhodnější ceny zapůjčení na francouzském terminálu, než na tom švýcarském, i když půjde o stejnou společnost.