Zapůjčení automobilu ve Velké Británii

Zpět

Ve Velké Británii je zapůjčení automobilu velmi výhodné

Dokonce lze říct, že se vám v případě alespoň částečného cestování po zemi jednoznačně vyplatí oproti veřejné dopravě. Tedy pokud se nebojíte jezdit vlevo.

Půjčení z domova či na místě

Při rezervaci vozu přes internet se můžete dostat i na cenu 400 Kč za den pronájmu bez dalších poplatků, pokud se spokojíte s malým vozem. Nicméně i luxusní automobily startují přibližně na trojnásobku této taxy, což je oproti jiným destinacím značně výhodné, zejména ve srovnání s cenou tamější veřejné dopravy. K rezervaci vozidla můžete využít web www.rentalcars.com.

Budete-li vůz půjčovat až na místě, připravte se na i dvojnásobnou částku za den. Vůz získáte zpravidla výhodněji na letišti než v centru města. Některé autopůjčovny ale nepůjčují vozidla na méně než tři dny. Tedy respektive půjčují, ale za cenu třídenního pronájmu.

Podmínky a doklady

Většina autopůjčoven neposkytuje služby osobám mladším 21 let, starším 80 let a osobám, které vlastní řidičské oprávnění méně než rok. U některých provozoven mohou být podmínky ještě přísnější.

Potřebnými doklady jsou OP, ŘP a kreditní karta. Můžete se setkat s požadavkem na mezinárodní řidičský průkaz, nicméně rozhodně to není pravidlo. Naopak bez kreditní karty můžete mít s půjčením opravdu problém.

Na co si dát pozor

Podobně jako ve Francii je i v Anglii potřeba dát pozor na to, zda si při půjčení předplácíte pohonné hmoty či nikoliv. Pokud ano, pak bude váš pronájem nákladnější, zejména u krátkých výpůjček. Neproježděné pohonné hmoty vám autopůjčovna neproplatí zpět. Naštěstí není ve Velké Británii tato praktika rozšířená tolik jako ve Francii. Většinou tak vozidlo půjčujete i vracíte s plnou nádrží.

Při vypůjčení vozidla se kromě škrábanců doporučuje zkontrolovat všechna kola včetně rezervního, ráfky a poklice. Případné poškození je třeba okamžitě reklamovat a zavést do předávacího protokolu, neboť by vás jinak mohla autopůjčovna sankcionovat.

Až budete mít automobil vypůjčený, vozte s sebou pro případnou kontrolu nejenom doklady, ale i nájemní smlouvu. Policie ji po vás může vyžadovat.

Řízení v Anglii

Největší změnou pro řidiče v Anglii je samozřejmě řízení vlevo. Vozidla jsou tomuto uzpůsobena, takže i vaše vypůjčené bude mít řídící prvky na opačné straně, než je obvyklé. První kilometry se s tímto systémem budete seznamovat, nicméně postupem času si zvyknete. Problémy mohou nastat na křižovatkách bez označení či na kruhových křižovatkách, které jsou ve Velké Británii poměrně časté. Na křižovatkách bez označení se řidiči zpravidla dohadují, kdo pojede první. Na kruhových křižovatkách s více pruhy byste se měli zařadit do pruhu dle vaší odbočky. Tedy bude-li vaše odbočka jako první, jedete ve vnějším pruhu, bude-li jako druhá, pak ve druhém pruhu a posléze přejedete.

Dobrou zprávou je, že dopravní značky v Anglii jsou snadno srozumitelné a příliš se neliší od těch v ČR.

Vzdálenost se ve Velké Británii měří pomocí mílí, což se odrazí i na tachometru vypůjčeného vozidla. Standardní rychlostní limity jsou 30 mph v obci (48 km/h), 60 mph mimo obec  (96 km/h), 70 mph na dálnici (112 km/h). Na dálnicích logicky platí, že pravý pruh je rychlý a levý pomalý.

Co se týče zpoplatnění, dálnice jsou ve Velké Británii zdarma s výjimkou některých úseků, tunelů a mostů. Nicméně zpoplatněný je vjezd do centra Londýna, a to ve všedních dnech od 7:00 do 18:30. Zpoplatnění se označuje jako LLC a jeho výše je 8 liber za den při úhradě do 10:00 a 10 liber po této době.

Triky pro půjčení

I pro Velkou Británii platí, že čím dříve si automobil rezervujete, tím nižší cenu zaplatíte. Ideální je rezervovat alespoň 14 dní předem, v sezóně více.

Můžete ušetřit tím, že si v rámci třídy rezervujete to nejlevnější vozidlo. Při vyzvednutí vám pak autopůjčovna dá vybrat z celé třídy, která je většinou natolik široká, že v ní naleznete svého favorita. To však neplatí pro luxusní a speciální vozidla.