Zapůjčení automobilu ve východní Evropě

Zpět

Východní Evropa láká především svojí dispozicí a cenovou úrovní. Patří k těm místům, ve kterých naleznete širokou škálu služeb za velmi nízké ceny. Konkrétně se zaměříme na zapůjčení vozidla v Bulharsku, Rumunsku, Maďarsku, Bělorusku a na Ukrajině.

Cestování do východní Evropy se v posledních letech velmi zjednodušilo díky rozšiřování Schengenského prostoru. Při cestování do Maďarska, Bulharska a Rumunska již tak stačí pouze občanský průkaz, na Ukrajinu je potřeba pas, do Běloruska i vízum.

Půjčení z domova či na místě

Ve všech zemích včetně Běloruska platí, že automobil si můžete objednat předem prostřednictvím internetu, například pomocí stránek rentalcars.com. Ceny jsou v takovém případě velmi variabilní, ve zmíněném Bělorusku vychází den půjčení základního modelu zhruba na 1000 Kč, na Ukrajině 700 Kč. V zemích EU jsou ceny služeb o poznání nižší, v Maďarsku a Rumunsku lze automobil půjčit za 500 Kč na den, v Bulharsku dokonce za obtížně uvěřitelných 250 Kč na den.

Na místě lze vozidlo rovněž půjčit zpravidla za vyšší cenu. Výjimkou je Bělorusku či Ukrajina, kde dokážete usmlouvat i nižší cenu, pokud umíte rusky. Nicméně kvalita takto zapůjčeného vozidla nemusí odpovídat evropským standardům.

Na autopůjčovny narazíte na letištích, ve větších městech či u přímořských destinací a v turisticky atraktivních lokalitách.

Podmínky a doklady

V zemích EU je ideální řidič ve věku 25-70 let s platnou licencí k řízení alespoň jeden rok. Řidiči ve věku 21-24 let se mohou setkat s požadavkem příplatku. Potřebnými doklady jsou OP, ŘP a u mezinárodních provozovatelů i kreditní karta. Pokud ji nevlastníte, naleznete i provozovatele, kterému bude stačit peněžitá kauce. V méně turisticky atraktivních destinacích se můžete setkat s tím, že autopůjčovna nebude vlastnit platební terminál, tam je pak peněžitá kauce nezbytná.

Mimo EU jsou požadavky na řidiče větší, zpravidla se půjčuje pouze lidem ve věku 25-70 let s praxí alespoň dva roky. Budete potřebovat pas a mezinárodní řidičský průkaz, který vám na počkání vystaví za 50 Kč na vašem městském úřadě. Kauce se skládá zpravidla hotovostí, při rezervaci po internetu i kreditní kartou.

Na co si dát pozor

V některých místech, zejména v Bulharsku, se můžete setkat s požadavkem předplatit si pohonné hmoty (fuel to empty policy). Zvažte, zda se vám to vyplatí, a případně se obraťte na jiného provozovatele.

Při půjčení vozidla zejména od lokálních partnerů si vždy zkontrolujte stav, pojištění, povinnou výbavu a úroveň pohonných hmot tak, aby vše souhlasilo s údaji ve smlouvě. Pozor, na Ukrajině je součástí povinné výbavy i hasící přístroj a v horských oblastech zimní pneu.

Veškeré smlouvy by měly být v angličtině či jiném jazyce, kterému rozumíte. Nepodepisujte nic v azbuce, pokud si nejste jisti významem. Nicméně na druhou stranu je ideální mít kopii smlouvy v místním jazyce či alespoň prohlášení od autopůjčovny o zapůjčení v místním jazyce. Při silniční kontrole jej po vás mohou vyžadovat.

Na východě se rovněž můžete setkat s falešnými policisty či příslušníky zákona vyžadujícími úplatek. Je na vás, jak se v takové chvíli zachováte, obecně je nejlepší celou situaci zdokumentovat kamerou a případně předat českému zastupitelství.

Pakliže řídíte novější či luxusnější vozidlo, mějte se na pozoru před krádežemi. Vyplatí se vám parkovat na místech, kde automobil nebude příliš na očích. Vyjma turistických center se v zájmu bezpečnosti nedoporučuje ve vozidle spát.

Řízení ve východní Evropě

Síť silnic je poměrně hustá, ovšem čím více jedete na východ, čím horší zpravidla bude jejich kvalita. Na Ukrajině, Bělorusku či Rumunsku se můžete dokonce setkat s tím, že některá silnice bude uzavřená, takže jí budete muset objet. Časté je rovněž nedostatečné osvětlení, hospodářská zvířata, povozy, popřípadě opilci na silnici. Je proto lepší jezdit pomalu a nechat si na cestování větší časovou rezervu.

Dálnice bývají zpoplatněné pomocí kuponů, v Bulharsku může být při kontrole vyžadován i doklad o koupi. Jejich síť je s výjimkou Maďarska poměrně řídká.

Dejte si pozor na čerpací stanice v odlehlých a horských oblastech. Můžete narazit na podezřelé pumpy s pouze jedním stojanem, ve kterém bude benzin s oktanovým číslem 76 – jedná se o palivo pro UAZy, Gaziky a nákladní auta sovětské výroby. Natankování do moderního automobilu se nedoporučuje. Až na tyto výjimky je síť čerpacích stanic na dobré úrovni a hmoty jsou zpravidla levnější, než u nás.

Triky pro půjčení

Pokud umíte rusky a máte v úmyslu půjčovat si vozidlo na Ukrajině či v Bělorusku, rozhodně se vám vyplatí zkusit půjčení až na místě s tím, že cenu usmlouváte. Vyzkoušejte takto více provozovatelů.